3 príklady, ako stavať vyhliadkové plošiny + 1 príklad, ako sa to robiť nemá
V tomto článku sa tematicky zameriam na jeden typ stavieb, ktorý začína byť obľúbený aj na Slovensku. Sú to vyhliadkové plošiny. Mnohé z nich ponúkajú nádherné výhľady do širokého okolia, no veľa z nich nie je prístupných pre jazdcov na vozíkoch.
Preto som sa rozhodol, že Vám ukážem 3 príklady, ako môže vyzerať vyhliadková plošina vhodná pre ľudí pohybujúcich sa na vozíkoch. Z troch vybraných plošín som navštívil dve. Na záver Vám ukážem čerstvý príklad, ako novovybudovaná plošina vyzerať nemá.
Čajka v oblakoch
Bojnice, okres Prievidza, Trenčiansky kraj, Slovensko

Túto plošinu som osobne navštívil s partiou priateľov v roku 2019. Nachádza sa v kopcoch nad Bojnicami. Asfaltová cesta vedie k parkovisku medzi stromami.
Malá epizódka: V tom čase parkovisko nebolo riadne označené a jeden zo zamestnancov nás vtedy nepochopiteľne posielal preparkovať autá ďalej od vchodu napriek tomu, že videl naše vozíky. Nakoniec sme si však vydupali svoje miesta a mohli sme vstúpiť ďalej.
K samotnej plošine vedie hlinená cesta a malý schodík, ktorý sa s mechanickým vozíkom (a s pomocou asistentov) dá prekonať.
Táto plošina sa krúti krivoľakými zákrutami a pomaly, s miernym sklonom stúpania, sa dostanete až nad úroveň okolitých stromov. Na samom vrchu potom môžete sledovať výhľad na Bojnice, Prievidzu a okolie. Kto je toho schopný, sa môže dole spustiť tobogánom, alebo sa vrátiť po rovnakej ceste späť.
HODNOTENIE (max. 5 hviezdičiek)
POČASIE: **** (4/5)
PRÍSTUPNOSŤ: ***** (5/5)
GASTRO: *** (3/5)
ARCHITEKTÚRA: ***** (5/5)
SUBJEKTÍVNY CELKOVÝ DOJEM: **** (4/5)
Foto: Tono Puk
Stezka nad vinohrady
Kobylí, okres Břeclav, Juhomoravský kraj, Česká republika
Neďaleko našich hraníc s ČR, v malebných juhomoravských vinohradoch, sa nachádza naša druhá "prípadová" plošina. Navštívil som ju v júni 2019 so svojim asistentom a okrem okolitej krajiny sme obdivovali aj architektonicky veľmi dobre zvládnutý dizajn tejto vyhliadky.
Dostanete sa k nej po prekonaní mierneho stúpania po štrkovom chodníku. Samotná plošina sa nachádza na vrchole malého kopca a je z nej nádherný výhľad až na Pálavu a keď dobre zaostríte, uvidíte aj kúsok vodnej nádrže Nové Mlýny, ktorá sa nachádza priamo pod Pálavou.
Malé mínus by som tejto plošine udelil za to, že namiesto sklenených bokov sú drevené a človek sediaci na vozíku má problém vidieť okolie po bokoch. Sklenená výplň sa nachádza až na samom konci plošiny.
Napriek tomu považujem túto plošinu za jednu z tých vydarenejších.
HODNOTENIE (max. 5 hviezdičiek)
POČASIE: ***** (5/5)
PRÍSTUPNOSŤ: ***** (5/5)
GASTRO: bez hodnotenia
ARCHITEKTÚRA: ***** (5/5)
SUBJEKTÍVNY CELKOVÝ DOJEM: **** (4/5)
Foto: Tono Puk
Pyramidenkogel
Keutschach am See, okres Klagenfurt-Land, spolková krajina Korutánsko, Rakúsko

Túto vyhliadkovú plošinu som osobne (zatiaľ) nenavštívil, hoci som to mal v pláne už pred pár rokmi. Napriek tomu som si o nej zisťoval informácie, pretože ma zaujímalo, či sa ako jazdec na vozíku na ňu dostanem.
A bol som príjemne prekvapený. Táto 100 metrov vysoká plošina, nachádzajúca sa južne od známeho jazera Wörthersee, disponuje výťahom, ktorý Vás vyvezie 80 výškových metrov. Z nich je možné vidieť hlavné mesto Korutánska Klagenfurt am Wörthersee, samotné jazero Wörthersee a samozrejme početné alpské kopce.
Už len dúfať, že spomínaný výťah bude pri prípadnej návšteve fungovať. :)
BONUS
Vyhliadková veža Devínska Kobyla
Bratislava-Devínska Nová Ves, okres Bratislava 4, Bratislavský kraj, Slovensko

A teraz niečo, čo bolo v čase písania tohto článku vysoko aktuálne: Na kopci Devínska Kobyla na území Bratislavy bola otvorená úplne nová vyhliadková plošina. Nachádza sa neďaleko bývalej raketovej základne, takže k nej vedie asfaltová cesta.
Vyhliadková plošina je postavená z kovovej konštrukcie, má výšku približne 21 metrov a... na vrchol vedú schody. Existuje mnoho riešení, ako ju postaviť tak, aby slúžila všetkým. Medzi inými aj tie, ktoré uvádzam v tomto článku. No napriek tomu túto vyhliadku nemožno považovať za prístupnú.
Úprimne, z môjho pohľadu je absurdné a nepochopiteľné, že v 21. storočí, pri pomerne dobrom povedomí o pojmoch ako bezbariérovosť, prístupnosť či univerzálny dizajn, dokážeme stále postaviť stavbu, ktorá absolútne nevyhovuje ani minimálnym požiadavkám na prístupnosť.
A to nehovorím o tom, že schody sú potenciálnym nebezpečenstvom aj pre chodiacich. Stačí jeden chybný krok a (keď to preženiem) zrazu môže pribudnúť počet autorov takýchto článkov.
Dúfam, že v budúcnosti budú kompetentní viac dbať na to, aby sa AKÁKOĽVEK turistická atrakcia sprístupnila pre všetkých bez rozdielu.