3 tipy, kam vyraziť na Slovensku v čase COVID-19

15.05.2020

Sú ho plné správy, plné sociálne siete a žiaľ, aj plné nemocnice. Koronavírus zatváral školy, množstvo obchodov a tiež hranice. A človek si až vtedy uvedomí, koľko krásnych miest na relatívne malom priestore má naša krajina. Spísal som pre Vás tri tipy na miesta, ktoré som so svojimi asistentmi navštívil počas doby, kedy boli slovenské hranice kvôli pandémii zatvorené.

Pripomínam, že všetky nižšie spomenuté výlety som absolvoval z Bratislavy, takže navštívené miesta budú v jej okolí.


Tip č. 1: Čachtický hrad

Legendami opradený hrad, preslávený predovšetkým vďaka "krvavej grófke" Alžbete Báthoryovej, sa týči nad obcou Čachtice neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Nebudem Vás tu zaťažovať históriou, na to máme Wikipediu.

V súčasnosti môžme hovoriť skôr o ruinách hradu. Vedie k nim slabšie udržiavaná asfaltová cesta, ktorá sa tesne pod hradom mení na prašnú lesnú cestu. Tesne pod hradbami je miesto ako stvorené pre dokonalé výhľady. V dobrom počasí je vidno hlboko do Malých Karpát a tento výhľad stojí za to. 

V čase, keď sme hrad s asistentom navštívili, sa dalo dostať len po druhú hradnú bránu, ktorá bola zatvorená. Preto sme sa na Čachtickom hrade dlho nezdržali. Predpokladám však, že počas leta bude otvorený celý areál, takže bude možné spoznať tento hrad lepšie.

HODNOTENIE (max. 5 hviezdičiek)

POČASIE: ***** (5/5)

PRÍSTUPNOSŤ: *** (3/5)

GASTRO: bez hodnotenia

ARCHITEKTÚRA: *** (3/5)

SUBJEKTÍVNY CELKOVÝ DOJEM: *** (3/5)


Tip č. 2: Hrad Branč

Hrad Branč, nachádzajúci sa v obci Podbranč, pri Senici, je pre mňa veľmi príjemným prekvapením. Podobne ako Čachtický hrad, aj hrad Branč sú skôr ruiny, pretože z pôvodnej podoby hradu sa veľa nedochovalo.

Návšteva tohto hradu si vyžaduje výstup pomerne strmým kopcom. Našťastie tu som mal po ruke oboch mojich asistentov, ktorí si podelili úlohu dostať ma hore: jeden ma tlačil zdola, druhý ma ťahal zhora. Cesta od parkoviska k hradu bola vysypaná štrkom, kde-tu popretkávaná malými, no pre môj vozík zradnými odtokovými kanálmi. Navyše, po štrkovej ceste sa dosť šmýkalo, takže vôbec nebolo isté, či cestu hore zvládneme.

Po cca 20 minútach sme sa nakoniec dostali až do priestorov hradu a odmenou nielen pre mňa ale najmä pre Tona s Carlosom boli neuveriteľné výhľady na Záhorie, Malé Karpaty a Biele Karpaty. Celé Kopanice sme mali ako na dlani. Polia sa rozžiarili, najmä tie, kde rástla repka olejná, takže krajina vďaka nim vyzerala neskutočne fotogenicky. Bol to jeden z najlepších výletov v tomto roku. Asi aj preto, lebo cesta na vrchol nebola taká jednoduchá. O to viac sme si cenili, že sme ju zvládli.

HODNOTENIE (max. 5 hviezdičiek)

POČASIE: ***** (5/5)

PRÍSTUPNOSŤ: ** (2/5)

GASTRO: bez hodnotenia

ARCHITEKTÚRA: *** (3/5)

SUBJEKTÍVNY CELKOVÝ DOJEM: ***** (5/5)


Tip č. 3: Dražovský kostolík

Jeden z najstarších kresťanských chrámov na území dnešného Slovenska sa nachádza na okraji Nitry a je zasvätený sv. archanjelovi Michalovi.

Nemusíte byť veriaci, aby ste ocenili krásu nielen kostolíka ale predovšetkým okolia, ktoré v priam dokonalom jarnom počasí hralo všetkými možnými farbami. A bolo vidno aj na pomerne veľkej návštevnosti, že je toto miesto obľúbené. Z kopca, na ktorom kostolík stojí, je vidno všetky dôležité orientačné body: vrch Zobor aj Nitriansky hrad. Ako "nevyžiadaný bonus" máte výhľad aj na novú automobilku, ktorá na území Nitry stojí. Smerom na sever je možné pri peknom počasí dovidieť až do Topoľčian.

Dôležitá info: Cesta ku kostolíku je veľmi dobre spevnená, vhodná pre mechanické aj elektrické vozíky. Od najbližšieho parkoviska trvá cesta zhruba 5 minút, ktoré Vám rýchlo ubehnú počas krátkej prechádzky lesom. Vrelo odporúčam. :)

HODNOTENIE (max. 5 hviezdičiek)

POČASIE: ***** (5/5)

PRÍSTUPNOSŤ: ***** (5/5)

GASTRO: bez hodnotenia

ARCHITEKTÚRA: *** (3/5)

SUBJEKTÍVNY CELKOVÝ DOJEM: ***** (5/5)


Foto: Anton Puk