Niekoľko tipov, keď chcete cestovať s vozíčkarom

02.03.2017

Na čo musí človek na vozíku myslieť v prípade, že sa rozhodne vycestovať? Ako prebieha "nalodenie" vozíčkara do lietadla? Na tieto a ďalšie otázky skúsim odpovedať v nasledujúcich riadkoch.

Tip č. 1: Dobré plánovanie - polovica úspechu

Áno, v prípade, že chce človek na vozíku - či už sám alebo s doprovodom - niekde vycestovať, musí myslieť dopredu na X vecí. Ideálne si nájde všetky dôležité informácie na nete. Pod ideálnymi informáciami myslím najmä, či ubytovanie, kam chce ísť má bezbariérový vstup do budovy, do izby a v ideálnom prípade má bezbariérovú kúpeľňu (dostatočne veľkú, aby sa tam vedel s vozíkom pohybovať).

Samozrejme, môže stať to, čo som zažil pred pár rokmi: Cez rezervačný portál som hľadal bezbariérový hotel v Prahe. Napísané informácie vyzerali sľubne - "náš hotel disponuje výťahom, izby sú veľké...", no akosi niekto zabudol dopísať, že k spomenutému výťahu vedie 5 schodov.

Okrem hotela odporúčam očekovať si aj prístupnosť miest, ktoré chcete navštíviť. Ak chcete vyraziť do prírody, tá je nemilosrdná a veľa bezbariérovosti nečakajte. A ako je to v mestách? To sa líši. Napríklad v Kodani je bezbariérovosť na veľmi dobrej úrovni (pešia zóna aj MHD), no taká Praha je trochu výzva (našťastie stále lepšie ako moja rodná Bratislava).

Dôležité je tiež overiť si spôsob dopravy. Ak cestujete autom, ste viac-menej nezávislí, no pri ceste vlakom si treba informácie o bezbariérových vozňoch zistiť dopredu. Napríklad naše železnice vyžadujú 48h pred odjazdom nahlásiť, že pocestuje človek na vozíku, aby mohli buď zaradiť do súpravy bezbariérový vozeň (na Slovensku čosi ako jednorožec - mnohí o ňom počuli ale nikto ho ešte nevidel), alebo aby aspoň spojazdnili zdvíhaciu plošinu, ktorá dostane človeka na vozíku do vozňa. 

Kým človek na vozíku cestuje po Slovensku, cestuje zadarmo. Avšak ak prekročí hranice, za lístok si musí zaplatiť. A platí aj jeho doprovod.

O cestovaní liatdlom si povieme neskôr. :)

Tip č. 2: Rozpočet - niekde ušetríte, niekde platíte dvojnásobok

Cestovanie s vozíčkarom má napriek niektorým úskaliam aj svoje výhody. Na Slovensku ale aj v okolitých krajinách sú pre ľudí s postihnutím pripravené rôzne zľavy pri vstupoch - niekde nájdete dokonca aj bezplatné vstupy! :)

Podobne to platí aj pri koncertoch a festivaloch: S vozíčkarom na palube máte záruku, že nielen lístok máte lacnejší, ale svojho obľúbeného interpreta uvidíte s veľmi dobrého miesta, bez toho že by Vám niekto zavadzal vo výhľade.

Žiaľ, zľavy sa netýkajú ubytovania sa v hoteloch či penziónoch a už vôbec nie v reštauráciách. Jednoducho keď raz cestujete s vozíčkarom, obaja využívate postele, na ktorých spíte a obaja raňajkujete, obedujete a večeriate. Takže táto položka v rozpočte sa zdvojnásobuje.

Tip č. 3: Cestujeme lietadlom - na čo si dať pozor?

Cestovanie lietadlom s vozíčkarom na palube má zopár špecifík. Úplne prvé začína už pri zakúpení letenky. Ak ju kupujete online, väčšina leteckých spoločností má na webe možnosť nahlásiť, že cestuje aj človek s postihnutím. Lepšie spoločnosti Vám dajú na výber, aký rozsah pomoci budete potrebovať.

Prax je zvyčajne taká, že ak ste vopred nahlásili človeka na vozíku ako cestujúceho, personál letiska tomuto človeku pomôže nastúpiť na jeho miesto v lietadle. Presadia ho na špeciálny, užší vozík, ktorý sa zmestí do uličky lietadla a následne ho presadia priamo na jeho miesto. To isté, len v opačnom poradí, platí aj pri vystúpení z lietadla.

A na čo si treba dať pozor? V prvom rade na to, že ak má vozík nejaké príslušenstvo (opasok, vankúš na sedenie a pod.), je lepšie tieto veci zobrať na palubu. V opačnom prípade tieto veci už nikdy nemusíte uvidieť (vlastná skúsenosť - nič príjemné). Vozík totiž personál uloží, pardon, vhodí (!) do batožinového priestoru a tam sa príslušenstvo stratí veľmi ľahko.

Druhá vec, trošku osobnejšia, je tá, že cestujúci-vozíčkar si musí dopredu naplánovať... hmm... ako to povedať... návštevu toalety. Na rozdiel od letísk, lietadlá bezbariérovú toaletu nemajú (zrejme preto, že vozíčkar nemá na palube vozík). Toaleta v lietadle má rozmer cca 1,5m x 1,5m a to je málo aj pre chodiaceho človeka. Preto, milí vozíčkari, nepite! Aj keby Vám núkali tú najlepšiu kávu, whiskey či džús - NEPITE! :) (Alebo si spravte tam dole uzlík, páni, hlavne pri dlhších letoch)

Na záver už len krátko. Cestovanie s vozíčkarom JE možné. Áno, občas si to vyžaduje zopár ústupkov (napr. hrady, zámky či iné historické budovy nie sú najideálnejšou voľbou, kam sa vybrať... a lozenie po horách by asi tiež nebolo šťastné riešenie ;) ), no pri troche šťastia môžete objaviť úplne nové možnosti cestovania, ktoré Vám v niektorých prípadoch pomôžu čo-to ušetriť, objaviť tajné cesty a v neposlednom rade Vám pomôžu viac si všímať prístupnosť priestorov, chodníkov a podobne. :)

Foto: archív (Tono Puk, Carlos Moreno)